Bygaden 5, Kastbjerg i Havndal er solgt for 950.000 - se køberen og 2 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Havndal og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Havndal følger boligmarkedet i og omkring Havndal. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Bygaden 5, Kastbjerg solgt for 950.000 kr.

Boligen overtages af Kastbjerghus S/I den 16. marts. Køberen har betalt 950.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 5.556 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 83% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 171 kvm. og er opført i 1907. Grunden er på 14.465 kvm.

Boligen er solgt af Nybolig Hadsund

Havnøvej 16, Sødring solgt for 810.000 kr.

Boligen overtages af Sanne Roesdahl og Christina Ejby den 26. marts. Køberen har betalt 810.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.642 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 930.000 og boligen er derfor handlet til 13% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 106 kvm. og er opført i 1974. Grunden er på 1.201 kvm.

Boligen er solgt af John Frandsen

Havnøholmvej 5, Sødring solgt for 745.000 kr.

Boligen overtages af Claus Hagstrøm Hansen den 24. marts. Køberen har betalt 745.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.521 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 480.000 og boligen er derfor handlet til 55% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 2 værelser på i alt 48 kvm. og er opført i 1974. Grunden er på 1.207 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Hobro - Mariager

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk